V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
Do konference přišlo celkem 1691 emailů, nejvíce jich poslali Správce, William Lee Irwin III a Benjamin Herrenschmidt.
20. zář - 26. zář
James Bottomley napsal:
Tato funkčnost je nezbytná k tomu, abychom mohli zjistit, které moduly poskytují určité ovladače. To zase využíváme k určení modulů potřebných k nalezení root zařízení (a tedy toho, co musí vložit initrd/initramfs).
Když se teď podíváte na Debian, zjistíte, že k tomu používá obrovskou mapovací tabulku v /proc/scsi/*. Až naimplementujeme tuto vlastnost SysFS, budeme moci jít od od /sys/block/<zařízení> k vlastnímu zařízení, pak k ovladači a nakonec k modulu bez nutnosti nějakých tabulek.
Ten kód je první pokus. Přidává dvě nová API pro moduly: module_add_driver() a module_remove_driver(). Potřebujeme je proto, že obecný ovladač zařízení nemá žádné povědomí o modulu. Mohli bychom to vylepšit přidáním struct module * do struct device_driver, ale jakmile budeme mít SysFS linky, které poskytuje patch, nebude už pro to moc důvod.
Alexander Viro měl připomínky:
Ale co bude dělat tvůj uživatelský kód při spuštění na systému, kde poběží nemodulární jádro?
Jinými slovy, jde o od základu chybný design - stejné informace chceme bez ohledu na to, jestli máme moduly nebo vestavěné ovladače.
Greg KH odpověděl: Souhlasím. Rusty má patche, které tyto informace poskytují u ovladačů vestavěných do jádra. Až budou tyto patche začleněny, bude vytvořen symlink i pro ty vestavěné (s trochou úprav, ale půjde to).
Herbert Xu se ztotožňoval s Alexandrovými připomínkami a byl rád, že se to v rámci tohoto vlákna řeší. James však nesouhlasil s tím, že by rozhraní bylo chybné, i když připustil, že s parametry modulů mohou být problémy. Moc se o tom však nediskutovalo.
20. zář - 23. zář
Rusty Russell do kódu vložil několik komentářů, aby lidi varoval, že ipchains a ipfwadm jsou zastaralé a budou brzy odstraněny:
Během nedávného netfilter workshopu v Erlangenu jsme se rozhodli odstranit kód pro zpětnou kompatibilitu s ipchains a ipfwadm. To nám umožní výrazně pročistit rozhraní, protože jsme museli mít meziúrovňové rozhraní, které používá vrstva pro zpětnou kompatibilitu.
Začínáme s varováním v 2.6.9, takže všichni zbývající uživatelé budou mít šanci přejít na iptables. Firewallové skripty možná nekontrolují vracené hodnoty, a proto by mohly být nepříjemně překvapené, až to zmizí.
Bill Davidsen poznamenal:
Myslel jsem, že ten "nový vývojový model" chápu, ale asi ne. Budou teď funkční vlastnosti odstraňovány během stabilních vydání místo ve vývojovém cyklu?
Nestěžuji si, jen jsem předpokládal, že ta nová metoda se týká nových funkcí...
Na to nikdo neodpověděl, ale jinde Marc Ballarin poukázal na to, že Rustyho komentáře se objeví pouze při kompilaci, a tak si jich pravděpodobně mezi spoustou varování, která při kompilaci standardní jádra produkují, lidi nevšimnou.
Rusty odpověděl: Jistě, ale někde začít musíme. Další krok bude #error. Pak to konečně celé odstraníme.
Richard B. Johnson se zeptal: A co nahradí firewall? Nemůže to přeci jen tak zmizet! James Courtier-Dutton a Marc odpověděli, že iptables jsou standardem již od roku 2001. Ale Richard napsal:
Vypadá to, že budu muset konvertovat 1340 řádků příkazů ipchains na iptables - skvělé!
Před pár lety jsem převáděl na ipchains.
Teď to musím převádět znovu. Brzy nahradí `ls` pomocí `echo *` a fungovat nebude už nic.
William Stearns odpověděl:
Mám skript, který provede základní převod firewallového ipchains skriptu na iptables.
http://www.stearns.org/i2i/ipchains2iptables
http://www.stearns.org/i2i/ipchains2iptables.README
Kvůli rozdílům v architektuře technologií to nevytvoří přesný překlad, ale většinu hlavní práce to zvládne.
23. zář
Con Kolivas napsal:
Aktualizoval jsem staircase CPU scheduler. Tato verze je první v další vývojové fázi, ke které to vedu - odstranění závislosti na scheduler_tick, aby to bylo vhodné i pro jádro bez tiků [tickless kernel].
27. zář - 29. zář
Ed Schouten napsal: Přidal jsem podporu pro herní konzoli Xbox od Microsoftu přes konfigurační volbu 'CONFIG_X86_XBOX'. Patch je velmi minimalistický a měl by dát lidem z xbox-linux.org možnost se od něj odrazit. Nick Piggin se zeptal, jestli by někdo někdy chtěl spouštět linuxové jádro na Xboxu, a Will Dyson a Ed řekli, že ano, že to skutečně dělají. Will vysvětlil: Byl bych rád, aby nebylo nutné aplikovat při přechodu na nové jádro tolik externích patchů. Nick odpověděl:
Ptám se proto, že existuje pravděpodobně velké množtsví embedded zařízení, pro která by stačilo "jen přidat malý patch", aby fungovala.
Připočtu-li, že ten hardware je nutné "hacknout" (myslím...), aby na tom Linux vůbec běžel, je to ještě více na pováženou (je super, že můžeme Linux pustit i na Xboxu, ale nezdá se mi nic hrozného na tom, že by to zůstalo v podobě externího patche).
Ale jinak proti tomu nic nemám. Jestli dokážete přesvědčit Andrewa a Linuse, že by to mělo být zařazeno, tak proč ne?
Ed odpověděl:
Existuje více možností, jak na Xboxu Linux spustit (flashnout BIOS pomocí cromwellu, což je bootloader založený na Grub, pozměnit něco ze současného software atd.).
Důvodem, proč si já i lidi kolem xbox-linux myslí, že by to mělo být v jádře, je přijetí. Xbox Linux už tu je někdy od roku 2001, ale téměř žádné distribuce jej nepodporují. Například lidi z Debianu říkají, že budou Xbox podporovat jedině až bude v hlavním jádře.
David Weinehall Nickovi řekl: I já doufám, že malé patche pro embedded zařízení budou začleňovány (samozřejmě za předpokladu, že budou dosahovat stejné kvality jako ostatní patche), stejně jako začleňujeme patche pro x86... Pavel Machek s tím souhlasil a připojil, že port na Xbox je ve skutečnosti jen jedním z dalších portů jako pro ARM a podobně.
Nick reagoval, že Xbox je zvláštní případ, protože spuštění Linuxu na něm vyžaduje úpravu hardware. Ale zopakoval, že pokud Andrew a Linus ten patch přijmou, nebude proti tomu nic mít. Rahul Karnik odpověděl:
Minulý rok Linus podobný (o něco větší) patch odmítl.
http://marc.theaimsgroup.com/?t=105819036500001&r=1&w=2
Linus však své názory mění. Je tohle i nadále tak "politicky horký brambor"?
Ed řekl:
Z mého pohledu ne. Xbox-Linux již existuje tři roky a Microsoft proti tomu doposud nic nepodnikl. Bylo by praštěné, kdyby nás teď, po třech letech, žalovali.
V originálu Kernel Traffic 279 vyšla navíc ještě tato témata:
Tento článek vychází ze seriálu Kernel Traffic (www.kerneltraffic.org) a je zveřejněn pod licencí GPL verze 2.Nástroje: Tisk bez diskuse
Tiskni
Sdílej: